Spis treściInne strony o botachInne strony

Chatterbot A.L.I.C.E

Chatbot A.L.I.C.E. jest jednym z najbardziej złożonych, zdobył on 2 razy z rzędu nagrodę w konkursie dla chatterbotów. Program ten został stworzony przez dr Richarda Wallace. Do natężenia siły z jaką następował rozwój tego chatbota na pewno wpłynęło to, że tworzony on jest jako otwarty nie komercyjny projekt.

Pierwsza wersja A.L.I.C.E. była stworzona w języku SETL język silnie związany z logiką matematyczną. W 1998 roku kod programu został przepisany na język java, następnie kolejnym było oparcie bota o język XML. W 2000 roku ten chatbot zostal przepisany na dość popularny język tworzenia botów, czyli AIML który to bazuje na xml-u. Sam AIML został napisany w C/C++.

Baza wiedzy A.L.I.C.E. jest bardzo duża sam autor twierdzi, że bot potrafi rozmawiać na 40 tysięcy różnych tematów. Bot ten podczas konwersacji wykorzystuje np. dodatkowe pytania w sytuacjach dwuznacznych. Kiedy jasno nie może rozpoznać wypowiedzi zadanie pytanie ogólne i prosi o sprecyzowanie od użytkownika wypowiedzi. W niektórych momentach, także odpowiada w sposób humorystyczny.

Adres do A.L.I.C.E. : http://www.alicebot.org/


Oprogramowanie UrbiCMS 2008 - kontakt